top of page

עורך דין מסחרי

מתי נדרשים שירותיהם של עורכי דין מסחריים?

התפתחות תחום המשפט המסחרי החלה בעקבות התפתחות הסחר בין קהילות ומדינות שונות. בהתחלה, היה התחום מורכב ממנהגים ומצווים, שהיו נהוגים בין הסוחרים. אולם, בחלוף  הזמן, הוגדר המשפט המסחרי בחוק והתפתח לכדי תחום משפטי עצמאי.

אחד ההישגים הכי חשובים בתחום המשפט המסחרי הוא המצאת החוזה, שקרתה במאה ה-12 באירופה. על פי הגדרה, משמש חוזה כמסמך, המבטא הסכמה בין שני צדדים. כיום, מהווים חוזים את בסיסן של מרבית העסקאות המסחריות. הם קובעים את זכויותיהם ואת חובותיהם של הצדדים להסכם ומבטיחים שהעסקה ביניהם תצא לפועל באופן הוגן ויעיל.

בעקבות שינויים והתפתחויות בעולם המסחר, הוסיף גם תחום המשפט המסחרי להתפתח, במרוצת השנים. עם התפתחות הטכנולוגיה והתפתחותה של הכלכלה העולמית, התעוררו בהדרגה צרכים שונים לפיתוחם של תת-תחומים תחת המשפט המסחרי. על כן, התפתחו  דיני התאגידים במאה ה-19 בארה"ב ולאחר מכן, גם דיני התחרות ודיני הקניין במאה ה-20.

בעידן המודרני, מהווה תחום המשפט המסחרי תחום מקיף, מפורט ומורכב, שכולל תחתיו יריעה רחבה של נושאים. הוא חשוב וחיוני לכלכלות, מקומיות וגלובליות, משום שהוא מגן על זכויותיהם של העסקים והצרכנים. כמו כן, מוסיף תחום המשפט המסחרי להתפתח גם בימינו, כתלות בשינויים שקורים בעולם המסחר.

במה עוסק תחום המשפט המסחרי?

משפט מסחרי עוסק ביחסים הדדיים בין עסקים או ביחסים בין עסקים לבין אנשים פרטיים. הוא כולל מגוון נושאים:

 • קביעת הדרישות החוזיות, שחלות על עסקאות מסחריות.

 • הגנה על זכויות קניין רוחני של עסקים, כמו: זכויות יוצרים, פטנטים או סימני מסחר. 

 • איסור על התנהגות עסקית שנחשבת לפוגענית, דוגמאת: הסדרים כובלים או קרטלים.

 • הסדרת ההקמה, הפעילות והפריסה של תאגידים.

 

יש לציין, כי המשפט המסחרי הוא תחום חיוני לכלכלה המודרנית, במדינות שונות ובעולם. תרומתו לכלכלה נובעת מכך שהוא עוזר להבטיח שעסקים פועלים באופן הוגן ויעיל. ומגן על זכויותיהם של עסקים ושל צרכנים, ככל שניתן.

מה עושה עורך דין מסחרי?

עו"ד מסחרי מספק שירותים משפטיים לעסקים ולתאגידים. הוא מגן על זכויותיהם של מיוצגיו ומסייע להם בפתרון בעיות משפטיות, שעשויות להתעורר סביב חוזים. הוא עוזר להם להגן על הזכויות שלהם, לפתור סכסוכים שונים ולנהל את עסקיהם באופן חוקי ויעיל.

תחומי עיסוקו של עו"ד מסחרי כוללים:

 1. סיוע לעסקים בניסוח חוזים יעילים וחזקים, שמגנים על האינטרסים שלהם. כמו כן, מייצג עורך דין מסחרי את לקוחותיו במסגרת הליכים משפטיים שנוגעים לחוזים, כמו:  סכסוכים סביב אי-תשלום או הפרת חוזה.

 2. הגנה על זכויות הקניין הרוחני של עסקים, כמו: זכויות יוצרים, פטנטים או סימני מסחר. בנוסף, מייצג עו"ד מסחרי עסקים בהליכים משפטיים, שנוגעים לקניין רוחני, למשל:  סכסוכים בדבר הפרת זכויות יוצרים או שימוש לא חוקי בסימן מסחרי.

 3. ייעוץ לעסקים בנושאים שקשורים לדיני תחרות, כמו: איסור על קרטלים, על הטעיית צרכנים או על הסדרים כובלים. כמו כן, עו"ד מסחרי גם מייצג עסקים במסגרת הליכים משפטיים, שנוגעים לדיני תחרות.

 4. עורך דין מסחרי מלווה לקוחות בתהליכי הקמה, ניהול או פירוק של תאגיד. הוא מייצג עסקים במסגרת הליכים משפטיים, שנוגעים לדיני תאגידים, דוגמאת: סכסוכים בין דירקטורים בחברה, בין חברה לבין עובדיה או בין חברה לבין בעלי מניות.

עורכי דין מסחריים עובדים במשרדי עו"ד פרטיים, בגופים ממשלתיים או בחברות. הם נדרשים לידע משפטי מקיף ולבקיאות בתחום המשפט המסחרי. כמו כן, מלבד כישוריים משפטיים, הם נדרשים גם לכישורי  עסקים וכישורי תקשורת טובים.

עורך דין מסחרי

מתי יש צורך בשירותיו של עו"ד מסחרי?

שירותיו של עו"ד מסחרי נדרשים במקרים שבהם עסקים או תאגידים צריכים ייעוץ או ייצוג משפטי בתחומי המשפט המסחרי, למשל:

 • כשעסק מתכנן לבצע עסקה מסחרית, כמו: מכירה של שירות או של מוצר, רכישת חברה אחרת או השקעה בחברה אחרת.

 • כשעסק נתקל בבעיה משפטית, למשל: הפרה של חוזה, חקירה ע"י רשויות החוק או טענה להפרה של זכויות יוצרים.

 • כשעסק זקוק לייעוץ משפטי בנושאי רגולציה, ביטוח או מיסים.

 

טיפים לבחירת עו"ד מסחרי

ישנה חשיבות רבה לבחירת עורך דין מסחרי בקיא ובעל ניסיון. אולם, במעמד בחירת עורך הדין רבים לא בטוחים מה לחפש ומה לשאול. הנה כמה טיפים, שכדאי ליישם בבחירת עו"ד מסחרי:

 • הקפידו לבחור עורך דין בעל ניסיון, שבקיא בתחום המשפט המסחרי.

 • כדאי לבחור את עורך הדין שלכם על בסיס המלצות מחברים, קרובי משפחה או עסקים אחרים, שאתם סומכים על המלצתם ועל שיקול דעתם.

 • כדאי לערוך פגישת היכרות עם עורך הדין, במטרה לבדוק את הדינימיקה ביניכם ולהתרשם ממנו פנים אל פנים.

 • אל תתביישו לשאול את עורך הדין שאלות ולבקש המלצות מלקוחות.

 

משרד עורכי הדין כהן-שמש מתמחה במגוון תחומים ומייצג גם תובעים וגם נתבעים. עם לקוחותינו נמנים: אנשים פרטיים, תאגידים ועמותות, רשויות עירוניות ובעלי מניות. חשוב לנו לספק ללקוחותינו שירות איכותי ולהבטיח שיקבלו את הטיפול המשפטי האיכותי ביותר. בנוסף, אנו עובדים עם מיטב הגורמים המקצועיים, כגון: רואי חשבון ושמאים, כדי להבטיח ייצוג משפטי מדויק ויעיל.

אם אתם מחפשים עורך דין מסחרי מנוסה ומקצועי,  הגעתם למקום הנכון. למידע ולפרטים נוספים, פנו לכתובת הדוא"ל שלנו: office@law-cs.co.il או למספרנו: 03-6005666 ונשמח ללוות אתכם, עד להשגת התוצאות הרצויות.

bottom of page